Wrocław

 Stary Klasztor - Sala Witrażowa
 ul. Purkyniego 1

 17.05.2024

 19:00
 

Na majowym Wieczorze Flamenco pokażemy prawdziwą andaluzyjską szkołę flamenco, albowiem do Wrocławia przyleci wyśmienita tancerka z Sewilli – Asunción Pérez pseud. „Choni”. Towarzyszyć jej będzie śpiewak flamenco Borja Soto, a na gitarze zagra pochodzący ze znanej muzycznej rodziny – Pedro María Peña. Mistrzowski, czysto hiszpański skład, zabierze nas w podróż do wyjątkowo pięknej i słonecznej Sewilli.

Asunción Pérez „Choni” to tancerka, choreograf, pedagog oraz dyrektor CHONI CÍA. FLAMENCA. Urodziła się w Sewilli i w tym mieście ukończyła Konserwatorium Muzyki i Tańca. Karierę zawodową rozpoczęła jako solistka oraz jako część artystycznej obsady grup tanecznych m.in. Mario Mayi i Evy Yerbabueny.
W 2007 roku zdecydowała się założyć własny zespół, z sukcesem prezentując swój pierwszy spektakl „Tejidos al Tiempo” i otrzymując nagrodę Giraldillo „REVELACIÓN” na XV Bienal de Arte Flamenco de Sevilla 2008.
Od tego czasu grupa CHONI CÍA. FLAMENCA ma w swoim repertuarze spektakle takie jak „Dos en Compañía”, „Retahíla”, „Flamenco a tres”, „El Huésped”, „Flamenco Tratado”, „Sombra de tu sombra”, „Malgama 1.1” i „La Gloria de mi mare” - ten ostatni nagrodzony ESCENARIOS DE SEVILLA AWARDS 2011 dla najlepszego spektaklu teatralnego, najlepszego aktora teatralnego (Juanjo Macías) oraz TEATRO ANDALUZ 2014 AWARDS dla najlepszego aktora i najlepszego oświetlenia. Ponadto nominowany do nagrody MAX 2014 DE LAS ARTES ESCÉNICAS AWARDS dla najlepszego show tanecznego i najlepszej tancerki, a od czasu swojej premiery na Bienal de Arte Flamenco de Sevilla w 2010 niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem wśród krytyków i publiczności. Ostatnio stworzyła spektakle: „Reencuentro” i „Compás de espera”, przy czym ten ostatni jest jej najbardziej osobistym, intymnym i emocjonalnym dziełem. Taniec Choni, pierwowzór stylu tanecznego Escuela Sevillana, charakteryzuje się elegancją, kobiecością, wdziękiem, mistrzostwem ramion, dłoni i stóp oraz swobodą i mistrzostwem w posługiwaniu się bata de cola.

Borja Soto to obecnie jedyny hiszpański śpiewak flamenco zamieszkujący w Polsce, pochodzący z Sewilli. Występuje w Polsce od 2013 roku w różnych formacjach podczas takich wydarzeń jak: Niedokończony dom/ pieśni europejskie w ramach cyklu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Jazz w Pałacach – Zamek Moszna, Duende Festival w Poznaniu, Polska Platforma Tańca, Folk Inspirations Łódź, Ethno Jazz Festival Wrocław, Europejska Stolica Kultury - inauguracja 2016, Święto Muzyki w Bukowcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze, BRAVE Together, Festiwal Okno na Świat w Gdańsku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektor artystyczny cyklu koncertowego Wieczory Flamenco oraz Festiwalu Flamenco Miasto Krasnali/Ciudad de Duendes. Założyciel zespołu Los Duendes, w którym tworzy teksty i piosenki.

Pedro María Peña to muzyk wywodzący się z dwóch najważniejszych rodów artystycznych w historii flamenco, „Peña” z Lebrija i „Perrate” z Utrery. To gitarzysta, który w wieku 15 lat dołączył do zespołu swojego wuja, wielkiego śpiewaka, mistrza Juana Peñi „Lebrijano”, a następnie towarzyszył mu w międzynarodowych trasach, występując na deskach najlepszych światowych teatrów. Już jako 16-latek zdobył nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Jerez de la Frontera (Cádiz). Mając 21 lat podjął decyzję o zmianie o 180 stopni. Opuścił wtedy grupę swojego wuja „Lebrijano” i postanowił w jednej ścieżce kariery połączyć Kompozycję, Gitarę Flamenco, Produkcję oraz Kierownictwo Muzyczne.

Organizatorzy: KA-International Art Management, Fandango Polska, Sala Witrażowa

CZYTAJ WIĘCEJ