Wrocław

 Stary Klasztor
 ul. Purkyniego 1

 07.10.2023

 19:00
 

Podczas Festiwalu nie może zabraknąć przedstawicieli polskiej sceny flamenco, którą podczas tej edycji reprezentować będą dwie tancerki - Dorota Dzięcioł i Magdalena Siwecka oraz dwóch gitarzystów: Sławomir Dolata i Damian Kowaliński.

Magdalena Siwecka karierę taneczną rozpoczynała jako dziecko od tańca klasycznego, nowoczesnego oraz ludowego. Absolwentka Olsztyńskiego Teatru Tańca i Zespołu Tańca Nowoczesnego „Contra” (Mistrzostwo Polski w tańcu nowoczesnym). Uczennica wybitnych tancerzy i choreografów – Piotra Galińskiego i Jacka Łumińskiego. Kształciła się w Polsce i w Hiszpanii u tak znakomitych tancerzy i pedagogów jak Choni Pérez García, Isabel Bayón, Adela Campallo, Yasaray Rodriguez, czy Manuel Betanzos. Założycielka, solistka i choreograf Café Cortao Compañía Flamenca - polskiego zespołu tańczącego flamenco. Inicjatorka i główna tancerka polskiego projektu z udziałem muzyków z zagranicy "Proyecto Flamenco. Corazón y alma". Występowała między innymi w Teatrze Wielkim na zaproszenie Sinfonii Varsovii podczas festiwalu Festiwal Szalone Dni Muzyki 2013 – muzyka francuska i hiszpańska. Pasjonatka popularyzacji flamenco wśród wszystkich grup wiekowych, pracuje także z osobami niepełnosprawnymi.

Dorota Dzięcioł „Dolores” wokalistka, flecistka, tancerka flamenco, plastyk i instruktor pilates. Od lat zakochana we flamenco. Szkoliła się pod okiem Alicji Moreny oraz u takich tancerzy scen światowych jak: Ana Azules, Vicky Barea, Teo Barea, Matilde Coral, Mercedes Ruiz, Belen Cabanes, Merche Esmeralda, Javier Latorre, Ursula Lopez Fuensanta la Moneta, Inmaculada Aguilar, Milagros Menjibar, Mirabel Ramos. W 2013 r. ukończyła prestiżowy kurs w szkole Fundacion Flamenco Cristina Heeren w Sevilli na poziomie avanzado. Prowadziła warsztaty taneczne w ramach festiwalu Progessteron, dla Akademii Języka i Kultury Hiszpańskiej oraz w ramach licznych audycji edukacyjnych. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Na co dzień prowadzi zajęcia taneczne w Akademii Tańca Duende Fundacji Duende Flamenco oraz w Domu Muz w Toruniu. Współtwórczyni choreografii do spektaklu „Pchła Szachrajka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Współpracowała z zespołem Aire Flamenco obecnie związana związana z zespołem Danza del Fuego. Zrealizowała i wyreżyserowała dotychczas trzy autorskie spektakle taneczne „Andaluzyjski sen”, „Entre los dos espacios del flamenco” oraz „Obrazki z Sevilli”.

Sławomir Dolata – Dolatito jest założycielem, menedżerem i liderem zespołu Danza del Fuego, Rumbero Flamenco i Nuevo Fuego. Twórca kilku projektów łączących muzykę flamenco z jazzem. Gitarzysta, wokalista, publicysta, współtwórca wielu projektów. Kierownik Działu Muzycznego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Autor jedynego DVD i książki w Polsce do nauki gry na gitarze flamenco. W 1996 roku zwyciężył w plebiscycie na najlepszego gitarzystę flamenco w Polsce organizowanym przez czasopismo „Gitara i Bas”. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich gitarzystów jak Jorge Gómez, Rafael Cortés, António Andrade oraz u Morenito de Triana, którego jest stypendystą. Jako jeden z pierwszych muzyków zaczął propagować sztukę flamenco w Polsce. W 1996 pisał do „Gitara i Bas” a w latach 1996-1999 prowadził stałą rubrykę o tematyce flamenco w ogólnopolskim miesięczniku „Muzyk”. W roku 2002 pisał do Gazety Wyborczej oraz współpracował z wydawcą czasopisma flamenco w Niemczech ANDA. Współpracuje z hiszpańską grupą Agustito, z którą koncertuje w całej Europie. Jest współautorem spektaklu „Od orientu do flamenco”, w którym łączy sztukę flamenco z jej korzeniami – muzyką orientalną i tańcem brzucha. Projekt ten zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkowym Ethnosfera 2002. Wielokrotnie gościł na antenie radia i telewizji, koncertuje w całej Polsce i za granicą (Austria, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Hiszpania, Białoruś, Słowacja, Czechy).

Damian Kowaliński jest pierwszym polskim gitarzystą flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli, gdzie pobierał lekcje u mistrzów tego gatunku. Obecnie mieszka w Polsce i regularnie koncertuje w kraju i za granicą z najwybitniejszymi artystami. Regularnie zaprasza muzyków i tancerzy z Hiszpanii, przybliżając polskiej publiczności sztukę flamenco w jej autentycznej formie. Damian Kowaliński to przede wszystkim czynny muzyk, ale również kompozytor i nauczyciel gitary flamenco.

Zachęcamy do podziwiania umiejętności jednych z najlepszych przedstawicieli sztuki flamenco w Polsce!

Organizatorzy: Fandango Polska, KA-International Art Management

Festiwal organizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ