Wrocław

 Stary Klasztor
 ul. Purkyniego 1

 06.10.2023

 19:00
 

Wieczorem 6 października chcielibyśmy zaprosić Państwa do przeżycia najczystszej esencji flamenco, czegoś więcej niż przygotowanych choreografii i wyuczonych kompozycji. To spektakl, stworzony przez trzech artystów wychowanych i/lub wykształconych w kulturze, zwanej flamenco, który nie pozostawi nikogo obojętnym ze względu na swoją intensywność, siłę i szczerość. Realizować przedstawienie będzie dwóch zaproszonych artystów: tancerka Fabiola García i gitarzysta Javier Gómez, przy wsparciu sewilskiego śpiewaka, mieszkającego we Wrocławiu, Borjy Soto. To połączenie pozwoli Wam doświadczyć prawdziwej wolności flamenco, zanurzonej w najbardziej ortodoksyjnych kanonach, strukturach i wzorcach.

Fabiola García
Meksykańska tancerka, która rozpoczęła swoją edukację w Narodowej Szkole Tańca Nellie i Glorii Campobello (Narodowy Instytut Sztuk Pięknych). Kontynuowała naukę u meksykańskich tancerzy, aby w 2015 roku wyjechać do Hiszpanii i pogłębiać swoje studia nad flamenco. Otrzymała stypendium Fundacji Cristiny Heeren w Sewilli, gdzie uczyła się pod okiem takich mistrzów jak Milagros Menjibar, Javier Barón, Luisa Palicio, Manuela Barrios, Patricia Lozano, Pepa Sánchez i inni. Przez kolejne dwa lata w Szkole Flamenco Danza rozszerzała swoją wiedzę na temat stylu sewilskiego pod opieką takich nauczycieli jak Úrsula López, Támara López, Paula Comitre, Lorena Franco i Cristian Lozano, a rok później - w Profesjonalnej Szkole Flamenco "Flamencos por el Mundo", gdzie pobierała lekcje u tancerki Manueli Ríos. Podczas swojego pobytu w Hiszpanii miała okazję występować na różnych teatrach, peñach i "tablaos" flamenco, w tym w La Sala Paúl (Jerez), Teatro "Fernán Gómez" Centro Cultural de la Villa (Madryt), Teatro de la Villa de la Rinconada (Sewilla), Centro Cultural Flamenco Don Cecilio (Sewilla), Peña Flamenca de Ronda (Málaga), Tablao El Cortijo (Stuttgart) i wielu innych.

Javier Gómez ''Cuadrao''
Urodzony w Madrycie, w młodym wieku odkrył swoją pasję do gitary flamenco i początkowo uczył się samodzielnie, aby następnie przez pięć lat doskonalić swoje umiejętności gry pod okiem mistrza Ramóna Ortegi w Casa Patas i w szkole gitarzysty Fernando Mejíasa w Vallecas. W 2014 roku edukował się z podstaw muzyki w Waltons School of Music w Dublinie, a rok później przeniósł się do Sewilli, aby poszerzyć swoją wiedzę w Fundacji Cristiny Heeren de Arte Flamenco, gdzie przez pięć lat jednocześnie kształcił się i pracował jako asystent, zdobywając wiedzę od takich mistrzów gitary flamenco jak Paco Cortés, Pedro Sierra, Niño de Pura i inni. Przez rok pobierał także nauki z zakresu akompaniamentu do tańca od Miguela Péreza. Jego styl kształtuje się jako gra gitarowa przywiązana do tradycji flamenco, skromna i z ogromnym wyczuciem tego, jak akompaniować nie tylko do śpiewu, ale także do tańca. W ostatnich latach grał dla tancerzy w wielu konkursach w Andaluzji, a także na festiwalach flamenco w Polsce i we Włoszech. Obecnie pracuje jako gitarzysta akompaniujący w licznych “tablaos” na scenie sewilskiej, łącząc te występy z oficjalnymi studiami gitary flamenco w Wyższym Konserwatorium „Rafael Orozco” w Kordobie.

Borja Soto
Hiszpański śpiewak, mieszkający w Polsce, ale pochodzący z Sewilli, wychowany w rodzinie i kulturze flamenco, dorastający pośród przekazów ustnych i tradycji tej sztuki. W 2013 roku przyjechał do Polski, gdzie nieprzerwanie uczestniczy w różnych projektach i wydarzeniach. "The Unfinished House/European Songs" w ramach serii Stolica Kultury Europejskiej Wrocław 2016, Festiwal "Jazz w Pałacu" - Zamek Moszna, "Duende Festival" w Poznaniu, Platforma Tańca Polskiego, "Folk Inspirations" w Łodzi, Ethno Jazz Festival Wrocław, Stolica Kultury Europejskiej - inauguracja 2016, Festiwal Muzyczny w Bukowcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze, BRAVE Together, Międzynarodowy Festiwal "Inspiraciones Flamencas" w latach 2014-19, Festiwal Kultur "Okno na Świat" w Gdańsku, Festiwal SLUNOVRAT w Opawie (Czechy) to tylko niektóre z nich. W latach 2013-2019 był śpiewakiem w szkole flamenco Sueños. Otrzymał stypendium od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest dyrektorem cyklu koncertów artystycznych Wieczory Flamenco oraz założycielem, autorem tekstów, kompozytorem i wokalistą zespołu muzycznego Los Duendes.

Zapraszamy na wieczór, podczas którego zrozumiecie, dlaczego używamy terminów "bailaora", a nie tylko “tancerka”, "śpiewak" zamiast "wokalista" i "tocaor" w miejsce zwykłego "gitarzysty". Ten spektakl autentycznie rozgrzeje salę koncertową do czerwoności!

Organizatorzy: Fandango Polska, KA-International Art Management
Festiwal organizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ