Wrocław

 Stary Klasztor - Sala Witrażowa
 ul. Purkyniego 1

 04.10.2023

 19:00
 

Duendes, Krasnale, to istoty z pogranicza baśni i mitologii. Postaciami tymi zainspirowało się miasto Wrocław, miejsce powstania zespołu, który chcemy Wam dzisiaj przedstawić. Krasnale, znak rozpoznawczy walki z totalitaryzmem, wprowadzonym w całym kraju w drugiej połowie XX wieku, zostały zaadaptowane przez miasto jako jego symboliczny element w 2005 roku. Nonkonformizm i nieprzyjmowanie tego, co narzucane, jest też jedną z cech charakterystycznych zespołu. To, co podyktowane odgórnie, jest zawsze wszczepiane siłą, a prawdy nie trzeba narzucać ani wmuszać, bo broni się ona sama. Z tekstów, śpiewanych przez zespół LOS DUENDES bije sama prawda, splata się w ich kompozycjach w historie, które mają ma na celu zbadanie najciemniejszych zakamarków ludzkiego umysłu i co najmniej obudzenie uśpionego, tkwiącego w letargu niepokoju.

Los Duendes to grupa złożona właśnie z pełnych niepokoju twórczego, nonkonformistycznych muzyków, którzy – jak sami twierdzą – czują ogromną potrzebę nieustannych poszukiwań i docierania do granic znaczenia muzyki samej w sobie. W swoim wykonawstwie muzycznym poszukują obszarów wspólnych dla różnych gatunków, jako bazę wykorzystując rytmy i tonacje flamenco. Jednocześnie tworzą muzykę, brzmiącą zupełnie inaczej, łączącą elementy gatunków, które mogą wydawać się wręcz antagonistyczne, jak na przykład tradycyjnego flamenco zmieszanego z fragmentami muzyki klasycznej i punk rocka.

Na koncertach zespołu usłyszeć można kompozycje genialnego muzyka i gitarzysty, jakim jest pochodzący z jednej z europejskich stolic muzyki klasycznej, Wiednia, Rainer Maria Nero. Nie zabraknie też intensywnych i nieprzewidywalnych solówek urodzonego we Wrocławiu wirtuoza saksofonu, Piotra Łyszkiewicza. Dźwięki jazzu z końca ubiegłego wieku mieszają się w nich psychodelią i improwizacją, a wszystko to przy akompaniamencie perkusji wielokulturowego muzyka z Walencji. Carlos Ronda Mas, bo o nim mowa, to artysta o niespotykanym talencie dostosowywania stylu gry perkusyjnej do różnych gatunków muzycznych, takich jak flamenco, muzyka afrykańska, salsa, rock, itd. Koncerty Los Duendes to również śpiew flamenco w wykonaniu Borjy Soto, sewilskiego autora tekstów i kompozytora. Ze względu na doświadczenia i tradycje swojej ojczyzny prezentuje on publiczności wokal charakterystyczny dla flamenco, który jest emocjonujący i głęboko poruszający widzów.

CZYTAJ WIĘCEJ