Wrocław

 Stary Klasztor - Sala Witrażowa
 ul. Purkyniego 1

 21.05.2023

 19:00
 

Sztukę flamenco z szeroko pojętym world music, rockiem, klasycznymi reminiscencjami, jazzową improwizacją, latino i wieloma innymi wpływami muzycznymi pochodzącymi z różnych kultur, usłyszymy podczas majowego Wieczoru Flamenco, kiedy to zagra zespół Los Duendes. Formacja zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty Misalliance, a na scenie pojawią się goście specjalni!

Zespół Los Duendes powstał z potrzeby połączenia ducha „duende” z różnymi gatunkami muzycznymi i inspiracjami. Gdy Borja Soto osiadł w Polsce na dobre, w 2018 roku zaprosił do współpracy kilku muzyków, z którymi zaczął grywać aranżacje znanych utworów hiszpańskich. W kolejnym roku zespół nagrał swój pierwszy teledysk „Fantasía” i ukształtował nowy skład, w którym funkcjonuje do dziś: Borja Soto (Hiszpania) – śpiew, Rainer Maria Nero (Austria) – gitara, Piotr Łyszkiewicz (Polska) – instrumenty dęte, Osmar Pegudo (Kuba) – instrumenty perkusyjne.

W ten sposób powstał międzynarodowy zespół, który wykreował oryginalny, muzyczny styl. Słowa piosenek tworzy Borja i są one inspirowane filozofią, refleksją nad życiem i uniwersalnymi ludzkimi uczuciami, zachowaniami i przywarami. Zespół niechętnie szufladkuje swoją muzykę i najczęściej posługuje się określeniem „muzyczna wolność” (#musicalfreedom). To właśnie wolność, autentyczność, oryginalność i różnorodność są najwyższymi wartościami muzyków Los Duendes.

"Duende" to elf, krasnal, w kulturze flamenco oznacza niezwykły muzyczny talent. Zespół poprzez nazwę z jednej strony oddał hołd sztuce flamenco, a z drugiej miastu Wrocław, gdzie powstał, a którego symbolem są krasnale.

MEZALIANS
To debiutancki album zespołu Los Duendes, który powstawał w 4 studiach (Wrocław – Warszawa – Wiedeń – Wrocław). Oprócz podstawowego składu zespołu – gościnnie wystąpiło na nim 9 muzyków, w sumie pochodzących aż z 7 różnych krajów! Na krążku znajduje się 8 utworów, w tym 2 instrumentalne. Tak o albumie i jego tytule pisze Borja Soto:
Słowo “mezalians”, poza tym, że określa nierówny związek pomiędzy dwojgiem ludzi, jednocześnie symbolizuje każdą sytuację niedogodności, trudności, wyzwań, przeciwności losu i przezwyciężania ich.
Cywilizacja wpaja nam od najmłodszych lat silną potrzebę ciągłego wyciągania wniosków, podsumowywania wydarzeń i formułowania w ten sposób opinii na każdy temat. Obserwacje te napędzają i karmią byt, nazywany naszą osobowością i będący w całej swej rozciągłości sztuczną kreacją. Chcemy do niej przylgnąć, aby uniknąć konfrontacji ze “strażnikami drzwi” – drzwi, stanowiących wejście do tego, co od zawsze było przed nami ukryte - „PRAWDY” (por. Mit jaskini Platona). Ci strażnicy to nasze niepokoje, niepewności, nostalgie, melancholie. Patrząc tylko na cienie na ścianie, pozwalamy i dodajemy mocy lękom i przywiązaniu, aby trzymały nas w niewoli. Po co nam mieć zdanie na temat wszystkiego, co nasze zmysły odbierają w danym momencie? Gdy to robimy, wkraczamy w świat FANTAZJI i DWOISTOŚCI, które sprawiają, że jesteśmy wciąż NIEWOLNIKAMI POŻĄDANIA i tylko GRAMY W ŻYCIE.
W Krainie Prawdy nie ma punktu, do którego trzeba dotrzeć, jest tylko ścieżka. Tak samo jak nie istnieją cele, DLA których prowadzimy lub rozwijamy nasze działania, są tylko powody do ich wykonywania.

CZYTAJ WIĘCEJ