Wrocław

 Stary Klasztor - Sala Witrażowa
 ul. Purkyniego 1

 13.11.2022

 19:00
 

Listopadowy Wieczór Flamenco to gratka dla miłośników flamenco puro, czyli tradycyjnej sztuki flamenco, której trzon stanowią taniec, śpiew i gitara. Po niemal 3-letniej przerwie wrocławska publiczność usłyszy Carmen Fernández – pochodzącą z Utrery gwiazdę flamenco. Hiszpańskiej wokalistce towarzyszyć będzie warszawski duet Marta Dębska „Robles” (taniec) i Arturo Muszyński „El Polaco” (gitara). Zapraszamy na pełen emocji spektakl grupy Los Payos!

Carmen Fernández urodziła się w 1968 roku Utrerze – miasteczku w prowincji Sewilli uznawanym za szczególnie kultywujące sztukę flamenco. Pochodzi z wybitnie uzdolnionej rodziny o tradycjach flamenco, w której skład wchodzi m.in. legendarny piosenkarz Juan Talega. Jako najmłodsza córka w cygańskiej rodzinie dorastała w duchu flamenco. Jej matka jest śpiewaczką, a ojciec tancerzem. Nic więc dziwnego, że Carmen poświęciła się całkowicie Arte Flamenco. Najpierw jako tancerka, a później wokalistka, stała się wierną interpretatorką dawnych, tradycyjnych form, a jednak zawsze nadaje wykonaniom osobisty charakter. Jest śpiewaczką o solidnych podstawach i wiedzy flamenco. Dzięki swemu mocnemu, chwytliwemu głosowi podbiła serca publiczności na niezliczonej liczbie flamenco peñas w Hiszpanii oraz na wielu festiwalach w Niemczech i krajach Beneluksu. Współpracowała między innymi z Concha Vargas, Joaquin Ruiz, Carmen Ledesma i Andres Marin. Ma na koncie 3 płyty – najnowsza „De Corazón” została wydana w 2015 r. Jako wokalistka i tancerka występowała na wielu dużych scenach w Hiszpanii, Francji, Austrii, Włoszech, Węgrzech, Czechach, Niemczech, Polsce, Rosji, Danii, krajach bałtyckich, Holandii, Belgii, Kanadzie i Japonii.

Marta Dębska (pseudonim artystyczny Marta Robles) – ur. 1976 r. tancerka, choreograf i doświadczona instruktorka tańca. Flamenco zajmuje się od 1991 roku. Uczennica najznakomitszych tancerzy flamenco, takich jak El Torombo, Alicia Marquez, Adela Campallo, Pilar Ortega, Manolo Marin i Angeles Gabaldon. Solistka i jedna z założycielek grupy Los Payos. Współtwórczyni takich projektów artystycznych jak trasy koncertowe Arte Flamenco oraz cykl koncertowy Peña Flamenco Triana, w których występuje u boku uznanych artystów z Andaluzji (jak Yasaray Rodriguez, Antonio Arrebola, Quisco de Alcala, Vicente Gelo, Juan Mateos). Oba te projekty zyskały patronat i wsparcie organizacyjne od Instytutu Cervantesa przy Ambasadzie Hiszpańskiej. Od 1995 r. pracuje również jako instruktorka tańca flamenco. Przez lata prowadziła zajęcia w Studio Flamenco oraz w Studio Taneczno-Aktorskim przy Szkole Baletowej w Warszawie, aby w końcu w roku 2004 założyć własną Szkołę Tańca Flamenco Triana. Marta stale współpracuje z licznymi szkołami flamenco w różnych miastach Polski oraz w Niemczech, prowadząc warsztaty i kursy intensywne.

Arturo Muszyński „El Polaco” znany gitarzysta flamenco, znakomity instrumentalista i specjalista w dziedzinie rytmu, ceniony solista i akompaniator. Zajmuje się flamenco od 1990 i ta sztuka nie ma już przed nim żadnych tajemnic. Wiele czasu spędził w Sewilli ucząc się u najwybitniejszych mistrzów gitary, jak Antonio Amador, Jesus Pimientel, Anton Jimenez czy Paco Jimeno. Ma na swoim koncie liczne występy z Carmen Fernández, w ramach tournée po Niemczech i Holandii jak również recitale cante flamenco, w których akompaniował takim śpiewakom, jak: Jeromo Segura, Melchor Campos, Paco del Pozo, Paco Contreras El Niño de Elche, Rocio Bazan, Rosa García. W Polsce współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Współpracował z Antoniną Krzysztoń, a także z Korą Jackowską uczestnicząc w projekcie Kora Ola Ola. Ostatnio koncertuje w całej Europie wraz z wybitnym wiolonczelistą klasycznym Ramonem Haffe. Jest współzałożycielem Szkoły Tańca Flamenco Triana, w której prowadzi zajęcia z rytmu, historii i teorii flamenco oraz gry na gitarze flamenco i cajonie.

CZYTAJ WIĘCEJ