ASTROLABE: Wieczór portugalski

Koncert Astrolabe to muzyczna podróż między polską, słowiańską wrażliwością ku portugalskiej nostalgii fado. Zespół został założony w 2022 r. przez portugalskiego wokalistę Rui Telesa i polską gitarzystkę jazzową Krzysię Górniak. We Wrocławiu usłyszymy ich w trio, na drugiej gitarze zagra Maciej Wieżyński, pasjonat gitary flamenco.
Premiera ich albumu „Astrolabe” Krzysia Górniak & Rui Teles miała miejsce w grudniu ub. r. i ten właśnie materiał będzie można usłyszeć na pierwszym we Wrocławiu koncercie tej formacji. Dołączcie do naszego rejsu ku wybrzeży Portugalii!

Pochodzący z północnej części Portugalii Rui Teles swoją muzyczną wrażliwość rozwijał mieszkając blisko 15 lat w Lizbonie. Najwięcej inspiracji chłonął w jej najstarszej dzielnicy – Alfamie, która smakuje zielonym winem, pachnie oceanem, a na jej ulicach nostalgiczne fado miesza się z różnobarwnymi dźwiękami państw Luzofonii.
Jednakże 6 lat temu szczęśliwy los zaprowadził Rui’a na drugi kraniec Europy, do małej mazurskiej wioski. Tutaj zakochał się, założył rodzinę i otworzył restaurację portugalską.
A także tutaj, przy płonącym ognisku, poznał Krzysię Górniak, która jak co roku żeglowała po mazurskich akwenach. Tej letniej nocy wybrzmiały po raz pierwszy ich wspólne dźwięki i zrodził się pomysł, aby połączyć jazzowe, słowiańskie brzmienie gitary Krzysi z portugalską wrażliwością Rui’a.
Od tamtej pory koncertowali już kilkakrotnie na mazurskich scenach, aby w końcu nagrać wspólny materiał.
Zaprosili do współpracy Macieja Wieżyńskiego, pasjonata gitary andaluzyjskiej i świetną sekcję rytmiczną Michała Jarosa i Marcina Jahra. Tak powstał zespół Astrolabe, a ich pierwsza płyta „Astrolabe”, którą gościnnie uświetniła Olga Barej na drugim wokalu, zawiera zarówno autorskie piosenki, jak i portugalskie klasyki, których nostalgia rezonuje również w polskich duszach.
Nazwa zespołu Astrolabe, pochodzi od gr. ἁστρολάβον astrolabon 'chwytający gwiazdy’
Był to pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, podczas rejsów na morzu.
Muzyka Astrolabe jest podróżą w odległe krainy, pełne południowego słońca, miłości, nadziei i radości.

Podczas koncertu będziemy serwować przygotowane przez Rui Telesa portugalskie tapas, będzie to:

  • tapas z owocami morza, czyli grzanki z mocno limonkową pastą z tuńczyka odławianego u wybrzeża Azorów, z owocami morza, obficie posypaną świeżą kolendrą,
  • tapas z anchois, czyli grzanki z anchois na plastrze jabłka, pokropione sokiem z pomarańczy, posypane tymiankiem.
    Świeże, esencjonalne, barwne... tak jak sama Portugalia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń